Opublikowany przez: Monika C. 2019-10-18 15:10:59
Autor zdjęcia/źródło: Ocet jabłkowy domowym sposobem @pixabay
Ocet jabłkowy sprawdza się jako dodatek do potraw. Świetnie zastępuje sok z cytryny, a zaledwie jedna łyżeczka złagodzi smak zbyt ostrej potrawy.
Czy wiesz, że: niewielka ilość octu jabłkowego dodana do gotującej się kapusty sprawi, że jej niezbyt atrakcyjny zapach nie rozniesie się po całym domu?
W roztworze octu jabłkowego z wodą możesz także myć owoce i warzywa. Dzięki temu zabiegowi pozbędziesz się większości zanieczyszczeń i środków konserwujących.
Ocet jabłkowy możesz także wykorzystywać jako kosmetyk – o tym przeczytasz w dalszej części artykułu!
By w pełni wykorzystać zalety domowego octu jabłkowego staraj się wykorzystywać jabłka (lub gruszki) z upraw ekologicznych, nie pryskane, najlepiej od znajomego rolnika, któremu ufasz.
Do przygotowania octu jabłkowego najlepsze będą kwaśne jabłka. Co ciekawe nie ma potrzeby obierania jabłek ani wycinania gniazd nasiennych! Wystarczy je dokładnie umyć, pozbawić ogonków i pokroić z grubsza w plastry.
jabłka,
woda w temperaturze pokojowej, ok 1,5l (w zależności od pojemności słoja),
5 łyczek cukru,
duży słój,
gaza i gumka recepturka.
To bardzo proste! Pokrojone jabłka ułóż ciasno w słoju i zalej wodą z wymieszanym cukrem. Słój przykryj gazą i przymocuj go gumką recepturką (fermentujący ocet bardzo lubią muszki owocówki, dlatego tak ważne jest dokładne przykrycie go z pozostawieniem dostępu powietrza). Słój odstaw w ciemne i ciepłe miejsce, na ok. 3 do 5 tygodni. Co kilka dni przemieszaj fermentującą mieszaninę by nie dopuścić do powstania rozwoju pleśni.
Ocet jabłkowy jest gotowy, kiedy zniknie piana z powierzchni wody – brak piany oznacza koniec fermentacji.
Domowy ocet jabłkowy nie ma określonej daty przydatności do spożycia. Można przechowywać go miesiącami lub nawet latami.
Jeśli dbasz o środowisko naturalne i zależy ci na wytwarzania jak najmniejszej ilości śmieci ten przepis na ocet jabłkowy jest jak najbardziej zgodny z duchem „zero waste”.
Do przygotowania octu jabłkowe śmiało możesz wykorzystać skorki pozostałe z jabłek do szarlotki czy innych przetworów. Wystarczy, że owoce przed obraniem dokładnie umyjesz. Podobnie jak w przepisie na ocet z jabłek, umieść skórki w słoju, zalej je letnią wodą z cukrem, tak by skórki były dokładnie przykryte i odstaw w ciepłe i ciemne miejsce. Raz na kilka dni dokładnie zamieszaj. Po zakończeniu fermentacji przecedź ocet i przelej go do butelek z zamknięciem. Przechowuj w ciemnym miejscu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2019.10.21 16:33
Robię w domu taki ocet z własnych jabłek. Dodaję do wody do picia. Bardzo go sobie cenię.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.